שיחה על דמוגרפיה עם יורם אטינגר

 

בעקבות האירועים של השבת שתיארתי בפוסט הקודם ודברי ארנון סופר, יצרתי קשר עם יורם אטינגר וניהלתי איתו שיחה ארוכה ומרתקת. אני אשתף את הדברים העיקריים.

יורם אטינגר חזר על הנתונים של המחקרים שלו ושל צוות המומחים ישראלי-אמריקאי: בניגוד למה שלשכת הסטטיסטיקה הפלסטינית טוענת, אין 2.6 מיליון ערבים ביהודה ושומרון אלא 1.6 מיליון, כאשר ההבדל נובע מספירה כפולה של ירושלים, ספירה של 400,000 אנשים שאינם גרים בשטחים אלא בחו »ל, ועוד 300,000 שהם פער בין תחזיות הלידה שלהם לבין המציאות.

אני מכיר את הנושא הדמוגרפי, קראתי את המחקרים השונים ואני שולט בנתונים לכן מה שעניין אותי היה לשמוע מה הוא עונה על טענות הנגד של הרשות על המספרים שלו. לגבי ירושלים, כולם מסכימים כי אי אפשר לספור את תושבי ירושלים הערביים פעמיים – פעם אחת בתוך תושבי ישראל, פעם שנייה בתוך ערבי השטחים.

לגבי ההגירה השלילית, בעבר הלמ »ס הפלסטיני טען שיש הגירה חיובית של מעל 40,000 איש בשנה, ובעקבות המחקר של יורם אטינגר וחבריו, הם החליטו למחוק את זה ולטעון שמאזן ההגירה הוא אפס – דבר שאינו יכול להיות. זה כבר שיפור מסוים אם כי האמת היא הגירה שלילית של 15-20,000 אנשים בשנה מיהודה ושומרון בשנים האחרונות. גם מי שדובק בגרסה הפלסטינית כמו פרופ’ ארנון סופר או פרופ’ סרג’יו דלפרגולה יישרו קו עם העמדה החדשה.

לגבי הילודה, הטענה היא שהמספרים של משרד הבריאות הפלסטיני, עליהם מתבסס המחקר של אטינגר, הם חסרים ואינם כוללים כל מיני לידות כפריות לא רשומות. יש כמה בעיות עם הטענה הזאת. מתברר שהנתונים של משרד הבריאות הפלסטיני מגיעים גם מהכפרים הניחדים ביותר. יש גם כל מיני תמריצים חזקים ביותר עבור האוכלוסייה הפלסטינית לרשום את הילדים באופן רשמי – למשל מי שלא רשום לא יוכל לעבור את הגבול או ייעצר על ידי השב »כ או צה »ל במקרה של בדיקה אקראית. אבל עוד יותר חזק היא העובדה שמספר הילדים שלומדים בכיתה א’ השנה הוא זהה פחות או יותר למספר הלידות על פי אטינגר 6 שנים קודם לכך. וכולם מסכימים ששיעור הלומדים בבית ספר בקרב הילדים הפלסטינים בכיתה א’ קרוב ל- 100%. ובנוסף, יש גם התאמה בין המספרים של אטינגר למספרים של בעלי זכות בחירה בבחירות של 2006 כפי שציינתי בפוסט הקודם.

לא אחזור על הטענה המוזרה של סופר על פיה המספרים הפלסטינים נכונים כי היו פקחים נורווגיים שבדקו אותם, זו טענה לא רצינית.

יותר מדאיג היה לשמוע על תגובת הפוליטיקאים לנתונים של אטינגר. ביבי, מסתבר, לא רוצה לשמוע אותם יותר. לא שהוא לא מאמין להם, להפך ולכן הוא מעדיף להתעלם כדי לא להיאלץ לשנות קו ותפיסה בנוגע לסכסוך, ולכן החליט שאין משמעות מדינית לנתונים. אהוד ברק, מסתבר, דווקא כן השתכנע מאוד, הביע התפעלות מהמתמטיקה ורצה שזה יוצג מול אולמרט וציפי לבני, אבל המציאות הפוליטית כנראה חזקה יותר בשמאל והוא טוען את ההפך בפומבי.

ולבסוף אנקדוטה שמלמדת כמה דברים על הסכם ז’נבה ומר יוסי ביילין. יורם אטינגר הוזמן בעבר על ידי הסכם ז’נבה כדי להציג את הנתונים שלו, ואפילו ללא דובר מנגד – וזה ייאמר לזכותם של אנשי הסכם ז’נבה. לאחר ההרצאה, אמר לו יוסי ביילין כי ההחלטה לצאת מהשטחים אינה קשורה לדמוגרפיה אלא לעמדות מוסריות, פוליטיות וביטחוניות. להזכירכם – הדמוגרפיה הייתה הטיעון היחיד והמרכזי של יוסי ביילין כשהוא דיבר איתנו.

3 commentaires

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s