למה לא תהיה מחאה חברתית בקיץ

 

בזמן האחרון, לצד שמועות על הקדמת הבחירות, מדובר הרבה בתקשורת על חזרת ההמונים לכיכרות בקיץ והתחדשות המחאה החברתית. אומרים שהנבואה ניתנה לשוטים, ושמאוד קשה לעשות תחזיות, במיוחד על העתיד, אבל בכל זאת אסתכן ואנבא: לא תהיה שום מחאה חברתית בקיץ.

על פניו, ניתן להבין למה התחדשות המחאה נראית סבירה. מחירי המוצרים עדיין גבוהים מדי, זוגות צעירים מהמעמד הביניים עדיין לא יכולים לרכוש דירה במרכז. יש עדיין קרטלים, מונופולים וועדי עובדים ששולטים בנתח גדול מדי של כלכלת ישראל וחונקים את העם.

כמובן הממשלה החלה לפעול למיגור התופעות הללו, לפעמים בנקיטת הצעדים הנכונים ולפעמים לא, וברור לכולם שהתוצאות ייראו רק בעתיד.

אולם זאת לא הסיבה שהמחאה החברתית לא תחזור. היא לא תחזור כי היא מעולם לא הייתה מלכתחילה.

לא הייתה שום מחאה חברתית בקיץ האחרון אלא מחאה של הבורגנות האשכנזית החילונית שמרגישה שגנבו לה את המדינה. הנושאים הכלכליים היו רק תירוץ. עובדה שהמפגינים – ובלי לחזור לדיונים על מספרם האמיתי ולא המנופח שצוטט בתקשורת – היו בתל אביב, קצת בחיפה, וכמעט לא בשום מקום אחר באופן משמעותי. עובדה שהמפגינים שהיו אמורים לייצג את מעמד הביניים השתייכו לרובם למעמדים הגבוהים דווקא. עובדה שמה שהצית את הכל היה אי יכולתם של צעירי הברנג’ה לקנות דירה במרכז תל אביב, בלב הבועה. עובדה שמובילי המאבק לא הבינו דבר בכלכלה, התנגדו לכל ההצעות לפתרון הבעיות, ורק תמכו בכל דבר שיעמיק את האחיזה של האליטות הישנות במדינה.

למעשה למחאה ה »חברתית » היו יותר קשרים להצעות חוק כגון חוק העמותות או לשינוי בהרכב השופטים בבג »צ מאשר לנושאים הכלכליים החברתיים. הסיפור שפוט: הבורגנות האשכנזית החילונית שלטה ביישוב ובמדינה עד המהפך של 1977. ברור שבגין עצמו לא היה ממש מרוקאי, אבל מפלגתו העלתה לשלטון מגזרים אחרים שעד כה היו בשוליים. במקביל לדעיכתה בתחום הפוליטי, « האליטה הישנה » כפי שכינה אותה נתניהו בעבר, או « השבט הלבן » לפי הכינוי האופנתי יותר, גם החלה לאבד את עליונותה בצמרת הצבא. זה לא ממש פלא אם בעשורים האחרונים הם ניסו, במידה רבה של הצלחה, להעביר את מוקדי הכוח אל מערכת המשפט, האקדמיה או התקשורת, זירות שהם שלטו בהן באופן מוחלט תוך שלילת הלגיטימציה של הפוליטיקה. תראו איך עצם המילה « פוליטיקה » הפכה להיות מילת גנאי – בתמיכה של הפוליטיקאים עצמם שהיו טיפשיים מדי כדי להבין את התהליך. לאט לאט בג »צ ומערכת המשפט נכסו לעצמם יותר ויותר סמכויות שלא להם וריקנו את הדמוקרטיה מכל תוכן אמיתי. כשיועצים משפטיים, במקום לייעץ, קובעים החלטות ומדיניות, בניגוד לרצון הנציגים הנבחרים של העם, כבר אי אפשר לדבר על דמוקרטיה.

אולם בזמן האחרון קם דור צעיר ואיכותי של פוליטיקאים בימין שהבינו את גודל הסכנה והחלו לפעול – עד כה עם הצלחה מוגבלת בעיקר בגלל הפחדנות של נתניהו. עצם ההתעוררות הזאת, למרות שהיא עדיין לא השיאה פירות, הייתה מספיקה כדי להכניס את השבט הלבן להיסטריה וכתוצאה עקיפה מכך, נולדה המחאה.

בסופו של דבר, האליטה הישנה יודעת שהיא חיה על זמן שאול. התהליכים הדמוגרפיים בתוך ישראל לא משאירים לה כל סיכוי להמשיך בשליטה כה מוחלטת במדינה עוד זמן רב. אנו עדים לקרב האחרון.

אז האם תהיה מחאה בקיץ, גם אם לא חברתית ? אני מניח שלא כי המומנטום עבר והמחאה שנה שעברה פגעה בהכנסות הפרסום של זכייניות הטלוויזיה ויכול להיות שקברניטי הערוצים יהיו יותר זהירים מהעיתונאים שהם מעסיקים. אבל בכל מקרה, מחאה חברתית לא תהיה.

Laisser un commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google+

Vous commentez à l'aide de votre compte Google+. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

w

Connexion à %s